Problemy z kotem

Zoopsycholog to specjalista w zakresie relacji człowiek – zwierzę towarzyszące. Zajmuje się naprawą relacji między właścicielem a zwierzęciem towarzyszącym. Zoopsycholog pełni rolę mediatora, doradcy, który pomaga opiekunom zwierzęcia przywrócić satysfakcjonującą dla obu stron więź.

Praca zoopsychologa polega na przeprowadzeniu wywiadu z właścicielem zwierzęcia towarzyszącego, który przedstawia problem. Zoopsycholog obserwuje i opiniuje zachowania zwierząt towarzyszących, a następnie na tej podstawie znajduje właściwą drogę do wyjaśnienia problemu. Pomaga w usunięciu lub zredukowaniu niepożądanych zachowań.

Mówiąc ogólnie celem zoopsychologa jest pomaganie zwierzętom, których zachowania nie zawsze właściwie rozumiane są przez ich właścicieli oraz ludziom, aby mogli lepiej zrozumieć swoich podopiecznych. Zakres pracy zoopsychologa obejmuje wszystkie niepatologiczne zaburzenia zachowania.

Do najczęściej spotykanych problemów należą:

  • załatwianie się poza kuwetą, w tym znaczenie poziome i pionowe moczem, siusianie na dywan, łóżko itp., siusianie na tle lękowym, awersja do kuwety, zostawianie kału w różnych miejscach poza kuwetą.
  • agresja w stosunku do ludzi, w tym rzucanie się na stopy i ręce właścicieli, agresja w czasie zabawy, agresja w stosunku do nowych członków rodziny, agresja do gości, agresja przeniesiona/przekierowana.
  • agresja do innych kotów, w tym agresja przeniesiona na drugiego, znanego kota, rywalizacja o dobra: jedzenie, posłania itp.,agresja w czasie zabawy, agresja terytorialna.
  • brak akceptacji nowego kota/psa, w tym złe wprowadzenie nowego kota/psa.
  • niszczenie mebli, w tym drapanie kanap, foteli, krzeseł, dywanów, siusianie na łóżko, kanapę, dywan itp.
  • nadmierna wokalizacja, w tym miauczenie po nocach, domaganie się jedzenia lub uwagi poprzez ciągłe miauczenie, specyficzne miauczenie niewysterylizowanej kotki.
  • strach, wycofanie, w tym wszystkie zachowania o podłożu lękowym
  • nadmierne wylizywanie się, w tym ciągłe lizanie swojego futra, przede wszystkim brzucha i łap, powodujące utratę sierści.

zalatwianie_sie_kota_poza_kuweta_3

Zoopsycholog pełni także funkcje zapobiegawcze. Udzielając porad, może przygotować rodzinę na przyjęcie nowego zwierzęcia towarzyszącego. Pomoże w dokonaniu właściwego wyboru zwierzęcia, tak aby zwierzę spełniało oczekiwania właścicieli.

Zawód zoopsycholog został wprowadzony na listę zawodów Ministerstwa Pracy dnia 1 lipca 2007

 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress